14.3.22_Do Liberce zamířilo druhý březnový pátek šest soutěžních týmů z Libereckého kraje. Čekaly je stavebnice Merkur, ale ne ledajaké. Ty nejlepší a nejsložitější, na míru připravené stavebnice pro soutěž T-Profi - Talenty pro firmy. Toto klání je zaměřené na podporu a popularizaci techniky a technických profesí u dětí a mládeže. Účastníci soutěže si vždy otestují svoji zručnost, digitální znalosti, schopnosti komunikace mezi vrstevníky, ale i s dospělými.
Přestože jde o technickou soutěž, rozhodně to nebyla záležitost je kluků a chlapů. Se šroubovákem a klíčem se umějí velmi zručně ohánět i děvčata. Cílem v letošním ročníku bylo sestrojit soustruh, který s pomocí elektroniky byl „de facto“ plně funkční. „Dokonce nás jeden chlapec mile překvapil svou poznámkou, že obrobek musí být v soustruhu upnut lépe než jedním šroubkem,“ zhodnotil skvělý postřeh malého soutěžícího porotce Boris Šraut.
V Parku liberecké iQLANDIE vlastní klání 6. ročníku, které pořádala Krajská hospodářská komora Libereckého kraje - OHK v Jablonci nad Nisou, začalo v půl deváté ráno. Nejlepšímu týmu ZF Automotive Czech (pod jehož vlajkou soutěžili studenti Střední průmyslové školy technické a děti ze železnobrodské Mozaiky) stačila na sestrojení a plnou funkčnost merkurového modelu necelá hodina a tři čtvrtě. O patnáct minut za ním se těsně umístily týmy na 2. a 3. místě, Atelier 4 (Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a VOŠ Masarykova Liberec a ZŠ Husova s rozšířenou výukou jazyků Liberec) a Almio s.r.o. (Integrovaná střední škola Vysoké nad Jizerou a ZŠ Vysoké nad Jizerou). Do časového limitu dvou hodiny se vešly i zbývající skupiny Denso Manufacturing Czech, Jablo PCB Czech a Cotrex. Na všechny děti a studenty čekaly drobné dárky, na týmy z „bedny“ hodnotnější věci od partnerů, tým na první příčce si nejen odnesl pochutiny a medaili od České mincovny, ale především postup do republikového kola, které se uskuteční na konci června v Praze.
„Koncept odborné soutěže je zaměřen na rozvoj jemné motoriky a kreativity přímých účastníků se snahou o animaci pracovního prostředí v oblasti strojírenství a strojírenské výroby, coby nejsilnějšího a nejrozšířenějšího odvětví národního hospodářství České republiky s širokým spektrem navazujících a přímo spolupracujících subdodavatelských subjektů, ovlivňujících strukturu pracovního trhu,“ hodnotí tuto soutěž představitelé hlavního pořadatele a koordinátora krajského kola, OHK v Jablonci nad Nisou, s tím, že apelují na hrozbu kumulovaného úbytku nastupující i zkušené pracovní síly, ale zejména ztrátu kvalifikovaných odborníků z praxe, s často unikátními znalostmi a zkušenostmi.
Veliké poděkování patří liberecké iQLANDII za bezplatné poskytnutí prostor otevřené dílny iQFABLAB. Za skvělou spolupráci děkujeme Mgr. Petru Desenskému.
L. Klimentová a OHK